Leagues

Top

Big North
NJIC
Tri-County Conference
Catholic Conferences
NNJIL
NBIL
BPSL
BCSL American
BCSL National
BCSL Olympic
BCSL
North Jersey Conference
Northern Hills Conference
Skyline Conference
Passaic Valley Conference
Twin County Conference
Lakleand Conference
Independents

Big North

2012-Present

United

Bergen Catholic
DePaul
Don Bosco
Paramus
St. Joe’s

Liberty

Clifton
Eastside
Fair Lawn
Passaic Tech

Freedom

Hackensack
Kennedy
Passaic
Ridgewood

Independence

Bergenfield
Pascack Valley
Passaic Valley
Ramapo
West Milford

National

Demarest
Lakeland
Indian Hills
Old Tappan
Tenafly

Colonial

Northern Highlands
Paramus
Teaneck
Wayne Hills
Wayne Valley

Patriot

Englewood
Fort Lee
Mahwah
River Dell
Westwood

American

Cliffside Park
Dumont
Pascack Hills
Ramsey
Ridgefield Park

2011

United

Bergen Catholic
DePaul
Don Bosco
Paramus Catholic
St. Joe’s

Liberty

Clifton
Eastside
Fair Lawn
Kennedy
Passaic
Passaic Tech

Freedom

Bergen Tech
Hackensack
Paramus
Ridgewood
Teaneck
Wayne Hills

Independence

Pascack Valley
Passaic Valley
Old Tappan
Ramapo
Wayne Valley
West Milford

National

Bergenfield
Demarest
Indian Hills
Lakeland
Northern Highlands
Tenafly

Patriot

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Mahwah
Ramsey
Ridgefield Park
River Dell
Westwood

2010

Division 1

Bergen Catholic
Don Bosco
St. Joe’s
Paramus Catholic
DePaul

Division 2

Clifton
Eastside
Fair Lawn
Kennedy
Passaic
Passaic Tech

Division 3

Bergen Tech
Hackensack
Paramus
Ridgewood
Teaneck
Wayne Hills

Division 4

Old Tappan
Pascack Valley
Passaic Valley
Ramapo
Wayne Valley
West Milford

Division 5

Bergenfield
Demarest
Indian Hills
Lakeland
Northern Highlands
Tenafly

Division 6

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Mahwah
Ramsey
Ridgefield Park
River Dell
Westwood

Top

NJIC

2012-2013

Colonial

Elmwood Park
Garfield
Glen Rock
Hawthorne
Lodi
Manchester
Rutherford

Meadowlands

Becton
Hasbrouck Heights
North Arlington
Palisades Park
Queen of Peace
Saddle Brook
Waldwick

Liberty

Cresskill
Harrison
Lyndhurst
New Milford
Pompton Lakes
Ridgefield
Secaucus

Patriot

Bogota
Emerson
Park Ridge
St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

2010-2011

Colonial A

Elmwood Park
Garfield
Glen Rock
Lodi
Rutherford

Colonial B

Hawthorne
Manchester
Pascack Hills
Pompton Lakes

Meadowlands A

Becton
Harrison
Lyndhurst
North Arlington
Secaucus

Meadowlands B

Hasbrouck Heights
Saddle Brook
St. Mary’s
Wallington
Wood-Ridge

Patriot A

Cresskill
New Milford
Palisades Park
Ridgefield
Waldwick

Patriot B

Bogota
Emerson
Park Ridge
Queen of Peace
Weehawken

Top

Tri-County Conference

2009

Division 1

Don Bosco
Clifton
Kennedy
Passaic
Passaic Tech

Division 2

Bergen Catholic
Bergen Tech
Eastside
Hackensack
Ridgewood

Division 3

St. Joe’s
Fair Lawn
Teaneck
Wayne Hills
West Milford

Division 4

St. Peter’s Prep
Bayonne
Dickinson
North Bergen
Union City

Division 5

DePaul
Ferris
Kearny
Lakeland
Memorial
Paramus
Passaic Valley
Wayne Valley

Division 6

Hoboken
Hudson Catholic
Lincoln
Marist
Snyder
St. Anthony’s

Top

Catholic Conferences

1982

NNJPC

Essex Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
St. Cecelia’s

1981

NNJPC

Don Bosco
Essex Catholic
Paramus Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Joe’s
St. Mary’s

1978-1980

NNJPC

Paramus Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Joe’s
St. Mary’s

1977

Tri-County Conf.

Paramus Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Joe’s
St. Mary’s

1975-1976

Tri-County Conf.

Paramus Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s
Secaucus

1974

Catholic Conf

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Joe’s
Seton Hall

Big Five

Immaculate Concep
Paramus Catholic
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s

PDRL

DePaul
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius

1972-1973

NNJCF

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Joe’s
Seton Hall

Big Six/Five

Immaculate Concep
OLV – 72
Paramus Catholic
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s

PDRL

Bayley-Ellard
DePaul
Morris Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius

1971

NNJCF

Continental

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Benedict’s
St. Joe’s
Seton Hall

Century

Immaculate Concep
Paramus Catholic
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s

PDRL

Bayley-Ellard
DePaul
Morris Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius

1970

NNJCF

Continental

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
Paramus Catholic
St. Benedict’s
St. Joe’s
Seton Hall

Century

OLV
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s

PDRL

Bayley-Ellard
DePaul
Morris Catholic
Paterson Catholic
Paul VI
Pope Pius

1969

NNJCF

Continental

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Benedict’s
St. Joe’s
Seton Hall

Century

DePaul
O.L.V.
Paramus Catholic
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecilia’s
St. Mary’s

1968

NNJCF

A Conference

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Benedict’s
St. Joe’s
Seton Hall

B Conference

DePaul
OLV
Paramus Catholic
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s

C Conference

Bayley-Ellard
St. Luke’s
Pope John

1967

NNJCF

A

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Benedict’s
Seton Hall

B

DePaul
OLV
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecilia’s
St. Joe’s
St. Mary’s

C

Bayley-Ellard
Pope John
St. Luke’s
1966

Tri-County Catholic Conf *

A

Bergen Catholic
Don Bosco
Essex Catholic
St. Benedict’s
Seton Hall

B

DePaul
OLV
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecilia’s
St. Joe’s

C

Bayley-Ellard
Oratory
Pope John
St. Luke’s
St. Mary’s

1965

Tri-County
Catholic Conf.

Bergen Catholic
Don Bosco
Pope Pius
Queen of peace
St. Cecilia’s
St. Joe’s

Big 8 Cath. Conf.

Bayley-Ellard
Morris Catholic
Oratory
Our Lady of Valley
St. Luke’s
St. Mary’s

1964

Tri-County
Catholic Conf.

Bergen Catholic
Don Bosco
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s

Big 8 Cath Conf.

Bayley-Ellard
DePaul
Im. Conception *
Morris Catholic
OLV
Oratory
St. Luke’s
St. Mary’s

*no football at IC

1963

Tri-County Catholic Conf.

Bergen Catholic
Don Bosco
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s

Big 8 Cath. Conf.

Bayley-Ellard
DePaul
Immac. Conception
Morris Catholic
OLV
Oratory
St. Luke’s
St. Mary’s

1962

Tri-County Catholic Conf.

Bergen Catholic
Don Bosco
Pope Pius
Queen of Peace
*St. Cecelia’s

*Ineligible in 1962

Big 7 Cath. Conf.

Bayley-Ellard
DePaul
Immac. Conception
OLV
Oratory
St. Luke’s
St. Mary’s

1961

Tri-County Catholic Conference

Bergen Catholic
Don Bosco
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Joe’s (WNY)

Big 6 Catholic Conference

Bayley-Ellard
DePaul
Im. Conception
OLV
St. Luke’s
St. Mary’s

1959-1960

Tri-County A

Don Bosco
Bergen Catholic
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Joe’s (WNY)

Big 5 B

Bayley-Ellard
Immaculate Conc.
OLV
St. Luke’s
St. Mary’s

1950-1951

Immaculate Conc.
Pope Pius
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Mary’s
Seton Hall

Top

NNJIL

2008

A

Bergen Tech
Clifton
Eastside
Hackensack
Montclair
Ridgewood
Teaneck

B

Barringer
Belleville
Bloomfield
Kennedy
Nutley
Paramus
Passaic

C

Bergen Catholic
Don Bosco
Paramus Catholic
St. Joe’s

2006-2007

A

Clifton
Eastside
Hackensack
Montclair
Nutley
Ridgewood
Teaneck

B

Barringer
Belleville
Bergen Tech
Bloomfield
Kennedy
Paramus
Passaic

C

Bergen Catholic
Don Bosco
Paramus Catholic
St. Joe’s

2004-2005

A

Barringer
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair
Passaic

B

Belleville
Bloomfield
Hackensack
Nutley
Paramus
Ridgewood
Teaneck

C

Bergen Catholic
Don Bosco
Paramus Catholic
St. Joe’s

1999-2003

A

Bloomfield
Clifton
Eastside
Hackensack
Kennedy
Passaic

B

Barringer
Belleville
Montclair
Nutley
Paramus
Ridgewood
Teaneck

C

Bergen Catholic
Don Bosco
Paramus Catholic
St. Joe’s

1998

Atlantic

Barringer
Bergen Catholic
Bloomfield
Clifton
Eastside
Hackensack
Kennedy
Passaic
Ridgewood

Pacific

Belleville
Don Bosco
Montclair
Nutley
Paramus
Paramus Catholic
St. Joe’s
Teaneck

1990-1997

Atlantic

Barringer
Bergen Catholic
Bloomfield
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair
Passaic
Ridgewood

Pacific

Belleville
Don Bosco
Hackensack
Nutley
Paramus
Paramus Catholic
St. Joe’s
Teaneck

1989

Atlantic

Barringer
Bergen Catholic
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair
Passaic
Ridgewood
St. Joe’s

Pacific

Belleville
Bloomfield
Don Bosco
Hackensack
Nutley
Paramus
Paramus Catholic
Teaneck

1988

Atlantic

Bergen Catholic
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair
Passaic
Ridgewood
St. Joe’s

Pacific

Belleville
Bloomfield
Don Bosco
Hackensack
Nutley
Paramus
Paramus Catholic
Teaneck

1984-1987

Bergen

Bergen Catholic
Don Bosco
Hackensack
Paramus
Paramus Catholic
Ridgewood
St. Joe’s
Teaneck

Essex-Passaic

Belleville
Bloomfield
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair
Nutley
Passaic

1983

Division I

Bergen Catholic
Bloomfield
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair

Division II

Belleville
Hackensack
Passaic
Ridgewood
St. Joe’s
Teaneck

Division III

Bergenfield
Don Bosco
Fair Lawn
Nutley
Paramus
Paramus Catholic
Passaic Valley

1982

Bergen

Bergen Catholic
Bergenfield
Don Bosco
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Paramus Catholic
Ridgewood
St. Joe’s
Teaneck

Essex-Passaic

Belleville
Bloomfield
Clifton
Eastside
Kennedy
Montclair
Nutley
Passaic
Passaic Valley

1981

Bergenfield
Bloomfield
Clifton
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Passaic Valley
Ridgewood
Teaneck

1977-1980

Bergenfield
Bloomfield
Clifton
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Passaic Valley
Ridgewood
Teaneck
Wayne Valley

1976

Bergenfield
Clifton
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Passaic Valley
Ridgewood
Teaneck
Wayne Valley

1972-1975

Bergenfield
Clifton
Fair Lawn
Garfield
Hackensack
Paramus
Passaic Valley
Ridgewood
Teaneck
Wayne Valley

1971

Bergenfield
Englewood
Fair Lawn
Garfield
Hackensack
Paramus
Passaic Valley
Ridgewood
Teaneck
Wayne Valley

1967-1970

Bergenfield
Englewood
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Passaic Valley
Ridgewood
Teaneck
Wayne Valley

1964-1966

Bergenfield
Cliffside Park
Englewood
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Ridgewood
Teaneck

1962-1963

Bergenfield
Cliffside Park
Englewood
Fair Lawn
Hackensack
Paramus
Ridgewood
Rutherford
Teaneck

1959-1961

Cliffside Park
Englewood
Fair Lawn
Hackensack
Ridgewood
Rutherford
Teaneck
Tenafly

1958

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Rutherford
Teaneck
Tenafly

1940-1957

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Leonia
Ridgefield Park
Rutherford
Teaneck
Tenafly

1938-1939

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Leonia
Ridgefield Park
Rutherford

1929-1937

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Leonia
Ridgefield Park
Ridgewood
Rutherford

1927-1928

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Leonia
Ridgewood
Rutherford

1926

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Leonia
Passaic
Ridgewood
Rutherford

1920-1925

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Passaic
Ridgewood
Rutherford

1919

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Hasbrouck Heights
Passaic
Ridgewood
Rutherford

1918

Cliffside Park
Englewood
Hackensack
Leonia
Passaic
Ridgewood
Rutherford

1917

Cliffside Park
Hackensack
Leonia
Passaic
Ridgewood
Rutherford

1916

Englewood
Hackensack
Leonia
Passaic
Rutherford

1915

Hackensack
Passaic
Rutherford

1914

Hackensack
Rutherford

1913

Englewood
Hackensack
Passaic
Rutherford

1912

Hackensack
Orange
Passaic
Rutherford

1910-1911

Englewood
Hackensack
Orange
Passaic
Rutherford

1907-1909

Englewood
Hackensack
Orange
Passaic

Top

NBIL

2009

Division 1

Demarest
Northern Highlands
Old Tappan
Paramus Catholic
Ramapo

Division 2

Bergenfield
Indian Hills
Mahwah
Pascack Valley
Ramsey

2006-2008

Division 1

Demarest
Fair Lawn
Northern Highlands
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Bergenfield
Indian Hills
Mahwah
Pascack Valley
Ramsey

2002-2005

Division 1

Bergenfield
Demarest
Fair Lawn
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Indian Hills
Mahwah
Northern Highlands
Pascack Valley
Ramsey

2000-2001

Division 1

Bergenfield
Demarest
Fair Lawn
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Indian Hills
Mahwah
Northern Highlands
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramsey

1999

Division 1

Fair Lawn
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Bergenfield
Demarest
Northern Highlands
Pascack Valley

Division 3

Indian Hills
Mahwah
Pascack Hills
Ramsey

1994-1998

Division 1

Bergenfield
Demarest
Fair Lawn
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Indian Hills
Mahwah
Northern Highlands
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramsey

1992-1993

Division 1

Bergenfield
Fair Lawn
Indian Hills
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Demarest
Northern Highlands
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramsey

1984-1991

Division 1

Bergenfield
Fair Lawn
Indian Hills
Old Tappan
Ramapo
Wayne Hills

Division 2

Demarest
Northern Highlands
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramsey
Westwood

1976-1983

Demarest
Indian Hills
Northern Highlands
Old Tappan
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramapo
River Dell
Wayne Hills
Westwood

1972-1975

Demarest
Indian Hills
Lodi
Northern Highlands
Old Tappan
Pascack Hills
Pascack Hills
Ramapo
River Dell

1970-1971

Demarest
Indian Hills
Lodi
Northern Highlands
Old Tappan
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramapo
River Dell

1968-1969

East

Demarest
Glen Rock
Lodi
Old Tappan
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramapo
River Dell

West

Hawthorne
Indian Hills
Mahwah
Manchester
Midland Park
Northern Highlands
Ramsey
Waldwick

1966-1967

East

Demarest
Indian Hills
Old Tappan
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramapo
River Dell

West

Hawthorne
Indian Hills
Mahwah
Manchester
Northern Highlands
Ramsey
Waldwick

1964-1965

Demarest
Glen Rock
Hawthorne
Indian Hills
Mahwah
Old Tappan
Pascack Hills
Pascack Valley
Ramapo
Ramsey
River Dell

1962-1963

Demarest
Glen Rock
Hawthorne
Mahwah
Old Tappan
Pascack Valley
Ramapo
Ramsey
River Dell

1961

Glen Rock
Hawthorne
Mahwah
Northern Valley
Pascack Valley
Ramapo
Ramsey
River Dell

1959-1960

Hawthorne
Mahwah
Northern Valley
Pascack Valley
Ramapo
Ramsey
River Dell

1958

Fair Lawn
Ramapo
Ramsey
Ridgewood
River Dell

1957

Fair Lawn
Northern Valley
Ramapo
Ramsey
Ridgewood

1956

Fair Lawn
Northern Valley
Pascack Valley
Ramapo
Ramsey
Ridgewood

1954-1955

Bogota
Fair Lawn
Hawthorne
Ramsey
Ridgewood

1949-1953

Bogota
Fair Lawn
Hawthorne
Lyndhurst
Ramsey
Ridgewood

1945-1948

Bergenfield
Bogota
Fair Lawn
Hawthorne
Lyndhurst
Ramsey

1944

Bergenfield
Bogota
Hawthorne
Lyndhurst
Ramsey

Top

BPSL

2008-2009

King

Garfield
Hawthorne
Lodi
Manchester
Waldwick

Carpenter

Elmwood Park
Glen Rock
Paterson Catholic
Pompton Lakes
Saddle Brook

2006-?

King

Elmwood Park
Garfield
Glen Rock
Hawthorne
Lodi
Manchester

Carpenter

Pascack Hills
Paterson Catholic
Pompton Lakes
Saddle Brook
Waldwick

2004-2005

King

Garfield
Hawthorne
Lodi
Manchester
Pascack Hills
Pompton Lakes

Carpenter

Elmwood Park
Glen Rock
Midland Park
Paterson Catholic
Saddle Brook
Waldwick

2002-2003

King

Garfield
Hawthorne
Lodi
Manchester
Passaic Tech
Pompton Lakes

Carpenter

Elmwood Park
Glen Rock
Midland Park
Paterson Catholic
Saddle Brook
Waldwick

2000-2001

King

Elmwood Park
Garfield
Lodi
Manchester
Passaic Tech
Pompton Lakes

Carpenter

Glen Rock
Hawthorne
Paterson Catholic
Saddle Brook
Waldwick

z-Midland Park played independent in football with BPSL affiliation

1999

King

Elmwood Park
Garfield
Lodi
Manchester
Passaic Tech

Carpenter

Glen Rock
Hawthorne
Paterson Catholic
Pompton Lakes
Saddle Brook
Waldwick

z-Midland Park played independent in football with BPSL affiliation

1998

King

Elmwood Park
Garfield
Lodi
Manchester
Passaic Tech
Pompton Lakes

Carpenter

Glen Rock
Hawthorne
Midland Park
Paterson Catholic
Saddle Brook
Waldwick

1997

King

Garfield
Glen Rock
Lodi
Manchester
Passaic Tech
Pompton Lakes

Carpenter

Elmwood Park
Hawthorne
Midland Park
Paterson Catholic
Saddle Brook
Waldwick

1994-1996

King

Elmwood Park
Garfield
Lodi
Manchester
Passaic Tech
Pompton Lakes

Carpenter

Glen Rock
Hawthorne
Midland Park
Paterson Catholic
Saddle Brook
Waldwick

1992-1993

King

Elmwood Park
Garfield
Lodi
Mahwah
Manchester
Passaic Tech

Carpenter

Glen Rock
Hawthorne
Midland Park
Paterson Catholic
Pompton Lakes
Saddle Brook
Waldwick

1990-1991

King

Elmwood Park
Garfield
Hawthorne
Lodi
Mahwah
Manchester
Passaic Tech

Carpenter

Glen Rock
Midland Park
Paterson Catholic
Pompton Lakes
Saddle Brook
Waldwick

1986-1989

King

Elmwood Park
Garfield
Hawthorne
Lodi
Mahwah
Manchester
Passaic Tech

Carpenter

Glen Rock
Midland Park
Paterson Catholic
Paul VI
Pompton Lakes
Saddle Brook
Waldwick

1984-1985

King

Elmwood Park
Hawthorne
Lodi
Passaic Tech
Paul VI
Saddle Brook

Carpenter

Glen Rock
Mahwah
Manchester
Midland Park
Paterson Catholic
Pompton Lakes
Waldwick

1981-1983

King

Elmwood Park
Hawthorne
Lodi
Passaic Tech
Ramsey
Saddle Brook

Carpenter

Glen Rock
Mahwah
Manchester
Midland Park
Pompton Lakes
Waldwick

1977-1980

Elmwood Park
Glen Rock
Hawthorne
Lodi
Mahwah
Manchester
Midland Park
Passaic Tech
Ramsey
Waldwick

1976

Bergen Tech
Elmwood Park
Glen Rock
Hawthorne
Lodi
Mahwah
Manchester
Midland Park
Passaic Tech
Ramsey
Waldwick

1974-1975

Bergen Tech
Elmwood Park
Glen Rock
Hawthorne
Mahwah
Manchester
Midland Park
Passaic Tech
Ramsey
Waldwick

1970-1973

Bergen Tech
Glen Rock
Hawthorne
Mahwah
Manchester
Midland Park
Ramsey
Waldwick

* BPSL started play in 1970

Top

BCSL American

1994-2009

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Queen of Peace
Ridgefield Park
River Dell
Rutherford
Tenafly
Westwood

1992-1993

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Queen of Peace
Ridgefield Park
River Dell
Tenafly
Westwood

1986-1991

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Queen of Peace
Ridgefield Park
River Dell
Tenafly

1984-1985

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Garfield
Queen of Peace
Ridgefield Park
River Dell
Tenafly

1983

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Garfield
Queen of Peace
Ridgefield Park
Tenafly

1982

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Garfield
Lyndhurst
Queen of Peace
Ridgefield Park
Tenafly

1981

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Garfield
Lyndhurst
New Milford
Ridgefield Park
Tenafly

1976-1980

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Garfield
Lyndhurst
New Milford
Ridgefield Park
Saddle Brook
Tenafly

1974-1975

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
Lyndhurst
New Milford
Ridgefield Park
Saddle Brook
Tenafly
Westwood

1973

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
New Milford
Ridgefield Park
Saddle Brook
Tenafly
Westwood

1972

Cliffside Park
Dumont
Englewood
Fort Lee
New Milford
Ridgefield Park
Tenafly
Westwood

1967-1971

Cliffside Park
Dumont
Fort Lee
New Milford
Ridgefield Park
Rutherford
Tenafly
Westwood

1966

Dumont
Fort Lee
New Milford
Ridgefield Park
Rutherford
Tenafly
Westwood

* BCSL American started play in 1966

Top

BCSL National

2008-2009

Becton
Harrison
Lyndhurst
North Arlington
St. Mary’s
Secaucus
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

2007

Becton
Harrison
Lyndhurst
North Arlington
St. Mary’s
Secaucus
Wallington
Weehawken

2003-2006

Becton
Harrison
Lyndhurst
North Arlington
St. Mary’s
Secaucus
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

1997-2002

Becton
Harrison
Hasbrouck Heights
Lyndhurst
North Arlington
St. Mary’s
Secaucus
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

1996

Becton
Bergen Tech
Dwight-Englewood
Harrison
Leonia
Lyndhurst
New Milford
North Arlington
Palisades Park
Secaucus

1995

Becton
Dwight-Englewood
Harrison
x-Leonia
Lyndhurst
New Milford
North Arlington
Palisades Park
Ridgefield
Secaucus

x-did not varsity

1994

Becton
Harrison
Leonia
Lyndhurst
New Milford
North Arlington
Palisades Park
Ridgefield

1988-1993

Becton
Harrison
Leonia
Lyndhurst
New Milford
North Arlington
Palisades Park
Rutherford
Secaucus
Weehawken

1986-1987

Becton
Cresskill
Harrison
Leonia
Lyndhurst
New Milford
North Arlington
Palisades Park
Rutherford
Secaucus

1984-1985

Becton
Harrison
Leonia
Lyndhurst
New Milford
North Arlington
Palisades Park
Park Ridge
Rutherford
Secaucus

1983

Becton
Bergen Tech
Cresskill
Harrison
Leonia
Lyndhurst
New Milford
Park Ridge
Rutherford
Secaucus

1982

Becton
Bergen Tech
Cresskill
Harrison
Leonia
New Milford
Park Ridge
Rutherford
Secaucus

1977-1981

Becton
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia
Palisades Park
Rutherford
Secaucus

1973-1976

Becton
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia
Palisades Park
Rutherford

1972

Becton
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia
Palisades Park
Rutherford
Saddle Brook

1971

Becton
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia
Palisades Park
Saddle Brook

1969-1970

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia
Palisades Park
Saddle Brook

1967-1968

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia
Saddle Brook

1966

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Leonia

* BCSL National started play in 1966

Top

BCSL Olympic

2008-2009

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Pascack Hills
Ridgefield

2007

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Ridgefield
Wood-Ridge

2006

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Ridgefield

2003-2005

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Ridgefield

2000-2002

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Dwight-Englewood
Emerson
New Milford
Pal Park/Leonia
Park Ridge
Ridgefield

1999

x-Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Dwight-Englewood
Emerson
Leonia
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Ridgefield

x-did not have varsity team

1998

x-Bergen Tech
Bogota
Cresskill
x-Dwight-Engle.
Emerson
Leonia
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Ridgefield

x-did not have varsity team

1997

x-Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Dwight-Englewood
Emerson
Leonia
New Milford
Palisades Park
Park Ridge
Ridgefield

x-did not have varsity team

1996

Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Ridgefield
St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

1995

x-Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

x-did not have varsity team

1994

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

1991-1993

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Ridgefield
St. Mary’s
Wallington
Wood-Ridge

1990

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Ridgefield
St. Mary’s
Wallington
y-Wood-Ridge

y-no varsity forfeited games

1988-1989

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Ridgefield
St. Mary’s
Wallington
Wood-Ridge

1986-1987

Bergen Tech
Bogota
Emerson
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Ridgefield
St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

1984-1985

Bergen Tech
Bogota
Cresskill
Emerson
Hasbrouck Heights
Ridgefield
x-St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

x-did not have varsity team

1982-1983

Bogota
Emerson
Hasbrouck Heights
North Arlington
Palisades Park
Ridgefield
St. Mary’s
Wallington
Weehawken
Wood-Ridge

1977-1981

Bergen Tech
Bogota
Harrison
North Arlington
Park Ridge
Ridgefield
Wallington
Wood-Ridge

1972-1976

Bogota
Harrison
North Arlington
Park Ridge
Ridgefield
Wallington
Wood-Ridge

* BCSL Olympic started play in 1972

Top

BCSL

1962-1965

Bogota
Dumont
Fort Lee
Hasbrouck Heights
Leonia
Ridgefield Park
Tenafly
Westwood

1958-1961

Bergenfield
Bogota
Dumont
Fort Lee
Hasbrouck Heights
Leonia
Ridgefield Park
Westwood

1956-1957

Bergenfield
Bogota
Dumont
Fort Lee
Hasbrouck Heights
Westwood
Wood-Ridge

1955

Bergenfield
Dumont
Fort Lee
Hasbrouck Heights
Westwood
Wood-Ridge

1950-1954

Bergenfield
Closter
Dumont
Fort Lee
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Westwood
Wood-Ridge

1946-1949

Closter
Dumont
Fort Lee
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Westwood
Wood-Ridge

1939-1945

Dumont
Hasbrouck Heights
Park Ridge
Westwood
Wood-Ridge

Top

North Jersey Conference

1968-1971

Glen Ridge
Harrison
Mountain Lakes
North Arlington
Park Ridge
Ridgefield
Wallington
Wood-Ridge

1961-1967

Glen Ridge
Midland Park
Mountain Lakes
North Arlington
Park Ridge
Ridgefield
Wallington
Wood-Ridge

1958-1960

Glen Ridge
Glen Rock
Midland Park
Mountain Lakes
North Arlington
Park Ridge
Wallington
Wood-Ridge

Top

Northern Hills Conference

2008

Skyline

Millburn
Montville
Passaic Tech
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Lakeland
Orange
Madison
Pequannock

2006-2007

Skyline

Millburn
Orange
Passaic Tech
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Lakeland
Madison
Montville
Pequannock

2004-2005

Skyline

Lakeland
Orange
Passaic Tech
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Madison
Millburn
Montville
Pequannock

2003

Skyline

Delbarton
Lakeland
Millburn
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
DePaul
Madison
Montville
Pequannock

2002

Skyline

Delbarton
Lakeland
Millburn
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Bishop Francis/Essex Catholic
Butler
Caldwell
DePaul
Madison
Montville
Morris Catholic
Pequannock

2001

Skyline
Delbarton
Lakeland
Millburn
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
x-Clifford Scott

Suburban

Bishop Francis/Essex Catholic
Butler
Caldwell
DePaul
Madison
Montville
Morris Catholic
Pequannock
West Side

1999-2000

Skyline

Clifford Scott
Delbarton
Lakeland
Millburn
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange

Suburban

Bishop Francis/Essex Catholic
Butler
Caldwell
DePaul
Madison
Montville
Morris Catholic
Pequannock
West Side

1998-1999

Skyline

Clifford Scott
Delbarton
Lakeland
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Bishop Francis/Essex Catholic
Butler
Caldwell
DePaul
Madison
Millburn
Montville
Morris Catholic
Pequannock

1996-1997

Skyline

Clifford Scott
Delbarton
Lakeland
Montville
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
DePaul
Essex Catholic
Madison
Millburn
Morris Catholic
Orange
Pequannock

1994-1995

Skyline

Clifford Scott
Delbarton
Lakeland
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
DePaul
Essex Catholic
Madison
Millburn
Montville
Morris Catholic
Pequannock

1992-1993

Skyline

Clifford Scott
Lakeland
Montville
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Essex Catholic
Madison
Millburn
Morris Catholic
Pequannock

1990-1991

Skyline

Clifford Scott
Essex Catholic
Lakeland
Montville
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Madison
Millburn
Morris Catholic
Orange
Pequannock

1989

Skyline

Clifford Scott
Essex Catholic
Lakeland
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange
West Side

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Madison
Millburn
Montville
Morris Catholic
Pequannock

1988

Skyline

Clifford Scott
Essex Catholic
Lakeland
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Madison
Millburn
Montville
Morris Catholic
Pequannock

1986-1987

Skyline

Clifford Scott
Essex Catholic
Lakeland
Montville
Orange
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange

Suburban

Butler
Caldwell
Delbarton
DePaul
Madison
Millburn
Morris Catholic
Pequannock
Verona

1984-1985

Northern

Lakeland
Montville
Passaic Valley
Wayne Valley
West Milford
West Orange

Skyline

Caldwell
Clifford Scott
DePaul
Essex Catholic
Millburn
Summit

Suburban

Butler
Delbarton
Madison
Morris Catholic
Orange
Pequannock
Verona

1983

Skyline

Caldwell
Clifford Scott
Lakeland
Millburn
Montville
Summit
Wayne Valley
West Milford

Suburban

Butler
Delbarton
DePaul
Kinnelon
Madison
Morris Catholic
Pequannock
Verona
West Orange

1982

Skyline

Caldwell
Clifford Scott
Lakeland
Millburn
Montville
Summit
Wayne Valley
West Milford

Suburban

Butler
Delbarton
DePaul
Kinnelon
Madison
Morris Catholic
Pequannock
Verona
West Orange

Top

Skyline Conference

1981

A
DePaul
Lakeland
Pequannock
Wayne Valley
West Milford

B
Butler
Jefferson
Kinnelon
Montville
Morris Catholic

1977-1980

Butler
DePaul
Jefferson
Kinnelon
Lakeland
Montville
Morris Catholic
Pequannock
Pompton Lakes
West Milford

1975-1976

Butler
DePaul
Jefferson
Kinnelon
Lakeland
Montville
Pequannock
Pompton Lakes
Sparta
West Milford

1969-1974

Butler
Franklin
High Point
Jefferson
Kinnelon
Lakeland
Pequannock
Pompton Lakes
Sparta
West Milford

1968

Butler
Franklin
High Point
Kinnelon
Lakeland
Netcong
Pequannock
Pompton Lakes
Sparta
West Milford

1965-1967

Butler
Franklin
Kinnelon
Lakeland
Netcong
Pequannock
Sparta
West Milford

1963-1964

Franklin
Lakeland
Netcong
Pequannock
Randolph
Sparta
West Milford
West Morris

1961-1962

Franklin
Lakeland
Netcong
Pequannock
Sparta
West Morris

Top

Passaic Valley Conference

1981

Eastside
Kennedy
Passaic

1977-1980

Don Bosco
Eastside
Kennedy
Passaic

1973-1976

Eastside
Kennedy
Passaic

1972

Eastside
Kennedy
Lyndhurst
Passaic

1970-1971

Clifton
East Paterson
Eastside
Kennedy
Lyndhurst
Passaic

1967-1969

Clifton
East Paterson
Eastside
Garfield
Kennedy
Lyndhurst
Passaic

1965-1966

Clifton
East Paterson
East Rutherford
Eastside
Garfield
Kennedy
Lyndhurst
Passaic

1963-1964

*Central
Clifton
East Paterson
East Rutherford
Eastside
Garfield
Lyndhurst
Passaic

• Central became Kennedy in 1965

1957-1962

Central
Clifton
East Rutherford
Eastside
Garfield
Lyndhurst
Passaic

1941-1956
Central
Clifton
East Rutherford
Eastside
Garfield
Passaic

1940
Central
Clifton
Eastside
Garfield
Passaic

1927-1939
Central
Clifton
Eastside
Passaic

Top

Twin County Conference

1965

DePaul
Lodi
Manchester
New Milford
Saddle Brook

1963-1964

Lodi
Manchester
New Milford
Saddle Brook

1961-1962

East Paterson
Manchester
New Milford
Saddle Brook

Top

Lakeland Conference

1959-1964

Boonton
Butler
Dover
Newton
Passaic Valley
Wayne

<1958

Boonton
Butler
Dover
Passaic Valley
Wayne

1952-1958

Boonton
Butler
Dover
Passaic Valley
Wayne

1946-1950??

Boonton
Butler
Dover
Passaic Valley
Pompton Lakes

Top

Independents

1977-1981

Bergen Catholic
Dwight-Englewood

1975-1976

Bergen Catholic
Don Bosco
Dwight-Englewood
St. Joe’s

1974

Dwight-Englewood

1973

Elmwood Park
Englewood School
Lyndhurst
Passaic Tech

1972

East Paterson
Englewood School

1971

Englewood School
Wayne Hills

1970

East Rutherford
Englewood School
Garfield
Wayne Hills

1968-1969

Bergen Tech
East Rutherford
Englewood School
Wayne Hills

1967

Bergen Tech
East Rutherford
Englewood School
Lodi
Wayne Hills
1966

Bergen Tech
Englewood School
Lodi
Passaic Valley
Wayne Valley

1965

Cresskill
Emerson
Englewood School
Passaic Valley Rutherford
Waldwick
Wayne

1964

Cresskill
Emerson
Englewood School
Rutherford

1963

*Cresskill
*Emerson
Englewood School
*Waldwick

1962

Englewood School
Lodi

1960

East Paterson
Lodi
*Manchester
*New Milford
Paramus
Ridgefield
Saddle Brook

1958

Bergen Catholic
Don Bosco
East Paterson
Lodi
Mahwah
Northern Valley
Paramus
Pascack Valley
Queen of Peace
Ridgefield
Saddle Brook
St. Cecelia’s
St. Luke’s
St. Mary’s

1957

Englewood School
Glen Rock
Lodi
Midland Park
North Arlington
Paramus
Park Ridge
Pascack Valley
Queen of Peace
River Dell
St. Cecelia’s
St. Luke’s
St. Mary’s
Wallington

1956

Englewood School
Lodi
Lyndhurst
North Arlington
Park Ridge
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Luke’s
St. Mary’s
Wallington

1955

Englewood School
Lodi
Lyndhurst
North Arlington
Northern Valley
Pascack Valley
Queen of Peace
St. Cecelia’s
St. Luke’s
St. Mary’s
Wallington

1954

Englewood School
Lodi
Lyndhurst
North Arlington
St. Luke’s
Wallington

1953

Englewood School
Lodi
North Arlington
St. Luke’s
*Wallington

1950-1952

Englewood School
Lodi
North Arlington
St. Luke’s

Top

Comments are closed.